Skip to main content

Bitcoin 14 yaşındaBitcoin 14 yaşında!

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2008’de icat edilmiş bir kripto paradır. 2009’da bir açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürüldüğünde kullanılmaya başlandı. Herhangi bir merkez bankasına veya tek bir yöneticiye bağlı olmamasıyla da bilinen Bitcoin, aracılara ihtiyaç duyulmadan bitcoin ağında kullanıcıdan kullanıcıya transfer edilebilen, merkezi olmayan bir dijital para birimidir.

Bitcoin Nedir?

3 Ocak 2009 Doğum Günün Kutlu Olsun Bitcoin!

11 yıl önce bugün, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Genesis Blok olarak bilinen ilk Bitcoin bloğunu çıkardı.

50 Bitcoin içeren bu bloğa ‘Genesis Blok’ adı verildi. 

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in doğum günü sayılacak o günün tarihini Başlangıç Bloku’na gizlediği bir mesajla belgelemiş ve ölümsüzleştirmiştir.

‘The Times 03/Ocak/2009 Şansölye bankalar için 2. kurtarma paketinin eşiğinde.’

Bitcoin 14 yaşına girdi.

Satoshi Nakamoto ilk Bitcoin yazılım istemcisini yayınladıktan sonra, 9 Ocak günü Bitcoin’in ilk sürümü Bitcoin v0.1 yayımlandı.

Genesis Block Nedir? 

Başlangıç Bloku (Genesis Block), Bitcoin blokzincirinin Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009’da oluşturulan ilk bloğudur. Bitcoin’in Başlangıç Bloku, blokzincirinin eşler arası değer transferlerinde kullanılabilmesinin önünü açan ilk somut adım sayılmaktadır. Satoshi Nakamoto 31 Ekim 2008’de yayınladığı “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” isimli teknik dokümanda, blokzinciri teknolojisine dayanan ağı teknik detaylarını paylaşmasının ardından 3 Ocak 2009’da blokzincirini hayata geçiren Başlangıç Bloku’nu oluşturmuştur. Dağıtık kayıt defteri olan blokzinciri, ilk defa Bitcoin ile 3 Ocak 2009 yılında kullanılmaya başlanmış olsa da blokzinciri teknolojisinin temeli, 1990’lı yılların başında yapılan çalışmalarla atılmıştır.

Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu yaratan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir.

Bitcoin bankacılık sistemini değiştirmek amacıyla yaratıldı.

Bitcoin 2008 yılında dünyayı vuran mali kriz sonrasında ortaya çıktı ve modern bankacılık sistemlerinde devrim yaratma amacı taşıyordu. Nakamoto anonim, güvenilir ve merkeziyetsiz bir yapı kurarak yozlaşmış finans sistemini düzeltmeyi hedefledi. Bitcoin ile hedeflenen, karanlık aracılar ve güvenilmez birimler olarak nitelendirilen bankaları ortadan kaldırarak daha toplum odaklı bir para sistemi getirmekti.

Bitcoin almak için; https://egemoney.com/tr/

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.